Projekt NP PRIM II
Prečo je/nie je moje dieťa zaradené do projektu NP PRIMII?
Milí rodičia, vďaka otázkam viacerých z Vás, vznikol podnet, opakovane vysvetliť projekt NP PRIM II, do ktorého sa naša MŠ zapojila. Podrobnejšie vysvetliť, ktoré deti sú do projektu zapojené a prečo. Vysvetliť náplň práce špeciálneho pedagóga a jeho personálne obsadenie a náplň práce pedagogických asistentiek v našej MŠ.
NP PRIM II. je pokračovaním projektu Podpora predprimárneho vzdelávania detí z marginalizovaných rómskych komunít I. (NP PRIM I.).
Ciele NP PRIM II:
- vytváranie inkluzívneho prostredia v materskej škole (MŠ),
- zlepšenie spolupráce s rodinami detí z MRK (marginalizované komunity), ktoré navštevujú MŠ alebo sa ich deti pripravujú na vstup do MŠ.
NP PRIM II. naďalej hradí mzdy
- pedagogických a odborných zamestnancov v MŠ (pedagogický asistent, školský špeciálny pedagóg a iní odborní zamestnanci) a koordinátorov inkluzívneho vzdelávania
V MŠ je možné mať až troch pedagogických asistentov, spravidla jedného odborného zamestnanca (najčastejšie školského špeciálneho pedagóga alebo školského psychológa), jedného rodičovského asistenta a koordinátora inkluzívneho vzdelávania. Prioritou je udržanie pracovných miest, ktoré vznikli počas NP PRIM I.
Po prečítaní obsahu projektu sa možno pýtate, prečo sme do tohto projektu zaradili aj nerómske deti? O čo tu vlastne ide?
Tento projekt je zameraný na INKLÚZIU. Inklúzia znamená začlenenie a akceptovanie každého, na báze rešpektovania rovnej hodnoty a dôstojnosti všetkých ľudí.
Znamená to rešpektovanie hodnoty a dôstojnosti tak rómskych ako aj nerómskych detí.
Naša MŠ sa rozhodla poskytnúť možnosť zahrnúť do projektu všetky deti, keďže to projekt dovoľuje.
Prioritne je projekt zameraný na deti z MRK, preto sa aj na informovaných súhlasoch tento názov (dieťa z marginalizovaných komunít) nachádza.
Keďže sme veľká MŠ, nie je možné, aby špeciálny pedagóg v spolupráci s pedagogickými asistentkami dokázal plnohodnotne pracovať s viac ako 90 deťmi. Po dlhších úvahách a poradách s odborníkmi, sme pre projekt v našej MŠ vybrali všetky rómske deti a deti s odloženou školskou dochádzkou. Samozrejme je to ponuka, ak sa zákonný zástupca detí s odloženou školskou dochádzkou rozhodne, že tento bonus, ktorý MŠ ponúka odmieta, má túto možnosť. Prosíme však, aby neodkladne s týmto rozhodnutím oboznámil riaditeľa MŠ a špeciálneho pedagóga.
Prečo sa rozhodnúť tento „bonus „ využiť J
Špeciálny pedagóg, ( ktorého miesto v našej MŠ zastrešuje učiteľka v MŠ s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa v obore špeciálna pedagogika, ktorá súčasne prechádza školeniami a adaptačným vzdelávaním) počas mesiacov september a október vypracuváva podrobnú vstupnú depistáž ( na základe školení, kvalitných metodických materiálov a spolupráce so skúsenými odborníkmi v tejto oblasti zadáva deťom úlohy. Vyhodnotením výsledkov určí, v ktorých oblastiach dieťa vyniká a ktorým oblastiam je potrebné sa venovať, aby dosiahlo školskú zrelosť.)
Následne špeciálny pedagóg vypracuje stimulačný program pre každé dieťa. Pomocou presne stanovených postupov, rozvíja hravým spôsobom tie oblasti, ktoré u dieťaťa počas depistáže vyšli ako slabšie.
Samotná depistáž je časovo náročná, trvá od 40 do 60 minút práce s dieťaťom ( čas závisí od miery, ako dlho dokáže dieťa udržať pozornosť, či je potrebné na chvíľu zmeniť činnosť, napr. hrou na gitare). Po skončení priamej činnosti s dieťaťom nasleduje vyhodnotenie a vytvorenie stimulačného programu. Hier a pomôcok potrebných na jeho realizáciu.
Následná stimulácia prebieha s každým dieťaťom 2x do týždňa 10minút. Opäť individuálne a hravým spôsobom.
Projekt je zameraný na kvalitu, takže sa s dieťaťom trénuje do vtedy, kým úlohu nesplní samostatne a bez chyby. Až potom sa prejde na tréning – stimuláciu ďalšej oblasti.
Počas mesiaca október budú stimulácie s deťmi realizovať pedagogické asistentky na základe presných úloh a zadaní, ktoré im vypracuje špeciálny pedagóg.
Po dokončení vstupných depistáži všetkých detí zaradených do projektu (32 detí), sa stimuláciám bude venovať výhradne špeciálny pedagóg v občasnej spolupráci pedagogických asistentiek.
Možno sa pýtate čo s deťmi, ktorých rodičia by chceli, aby s nimi inkluzívny tím pracoval? Tiež s deťmi, ktoré navrhnú učiteľky jednotlivých tried? Je tu tá možnosť a ochota. Bude si však vyžadovať viac trpezlivosti, vzhľadom na časové možnosti.
Výsledky depistáži, tak vstupnej ako na konci roka výstupnej, sa posielajú koordinátorom projektu na vyhodnotenie a následné grafické zhodnotenie prínosu projektu a práce inkluzívneho tímu. Môžem Vás ubezpečiť, že výsledky sa posielajú anonymne, každé dieťa má pridelené číslo, ktoré sa uvádza – nie meno ani žiaden osobný údaj.
S výsledkami vstupnej, výstupnej depistáže a tiež obsahom a priebehom stimulácii dieťaťa, bude pravidelne informovaný len zákonný zástupca a učiteľ.
Verím, že sme zodpovedali na množstvo vašich otázok. Ak by sa predsa len našli nejasnosti, prosíme Vás o priamu komunikáciu so špeciálnym pedagógom, ktorý si ochotne na Vás nájde čas.