V rámci regionálneho projektu sa deti oboznámili, ako sa trávili Fašiangy v minulosti,prečo vlastne vznikli a ktoré typické masky si ľudia obliekali.Všetko prebiehalo zábavnou formou -prostredníctvom rozhovoru a hry s ujkom Ďurkom.Nakoniec sme si vystrojili tradičný fašiangový sprievod.
Novinky
Regionálny projekt Fašiangy
- 8
Návšteva u prvákov v ZŠ
Naši predškoláci tento týždeň navštívili prváčikov v ZŠ,kde si vyskúšali sedenie v laviciach.Pozorovali prváčikov,ako vedia pekne čítať,písať slová,počítať a zapisovať jednotlivé písmená a slová na tabuľu.Deťom sa návšteva u prvákov veľmi páčila a už teraz sa tešia na to,že aj oni budú už školáci.
11
regionálny projekt „Spomíname na zosnulých“
November tradične začína sviatkom Všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých. V rámci regionálneho projektu „Spomíname na zosnulých“ sme s deťmi v tento pamätný deň navštívili miestny cintorín.
Deti mali možnosť vidieť sviatočnú úpravu hrobov a porovnať ju s bežnými dňami v roku.
Deň materských škôl na Slovensku je významným medzníkom v dejinách predškolskej pedagogiky. 4.november 1829 kedy bola založená prvá detská opatrovňa v Banskej Bystrici. Jej zakladateľkou bola grófka Mária Terézia Brunswická, ktorá vystihla špecifikum didaktiky materskej školy už v jej počiatkoch: „ Tieto malé deti tak vyučujú, že ani nevedia, že sa učili a celý čas trávia tak, že si myslia, že sa hrali.“ Na Slovensku vnikol z iniciatívy Slovenského výboru Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu. Po prvýkrát sa konal v roku 2015. V roku 2023 prišiel podnet organizovať spoločný Deň materských škôl v mikroregióne Horehronia. Krásne 10. výročie sme prežili v ,,Krajine zázrakov “v telocvični Základnej školy v Polomke, kde sa stretli predškoláci z deviatich obcí od Telgártu až po Beňuš a prežili nezabudnuteľný deň plný zážitkov a smiechu.
11. november v kalendári bolo meno Martin a u nás v materskej škole sa po prvý krát piekli makové koláče ako symbol pohostenia pre Martina. Deťom sa akcia veľmi páčila, tak možno o rok si ju zopakujeme a príde aj ,, Martin na bielom koni“
November pokračuje ďalej a my sme sa aj tento rok zapojili do projektu ,, Bubnovačka“, bubnovali za práva detí "Aby hlas detí bolo lepšie počuť ". Dramatizáciou a námetovými hrami sme deťom priblížili - PRÁVO NA JEDLO A PITIE, PRÁVO NA LEKÁRSKU STAROSTLIVOSŤ, PRÁVO NA BEZPEČIE A STAROSTLIVOSŤ, PRÁVO NA HRU A UČENIE SA. Na záver sme si zaspievali pieseň "Čo všetko deťom k šťastiu treba." A čo je to, čo potrebujú detí k šťastiu? No predsa dom plný lásky.
Dňa 20.11. 2024 sa deti zúčastnili divadelného predstavenia ,, Čin, Čin“ v divadle Pod balkónom v Banskej Bystrici.
Poslednou novembrovou akciou v rámci environmentálneho projektu „ Môj les“ nás navštívila pani ochranárka Anna Šuchaňová. Predmetom stretnutia bolo edukačnými aktivitami u detí podnecovať chápanie o spôsobe života lesných zvierat v zimnom ročnom období.
Povedali si, ktoré zvieratká sa uložia na zimný spánok, schovajú v jaskyni, v brlohu, vo vode či v bahne. Tiež sa naučili, ktoré odlietajú na zimu do teplých krajín.
Na základe informácií, ktoré deťom naša ochranárka Hanka povedala, rozdeľovali zvieratká do brloha na spánok alebo do lesa. Deti si vypočuli zvuky rôznych zvierat. Zahrali sa hru na zvieratá a ako poďakovanie za nové poznatky o lese a zvieratách deti pani ochranárke zaspievali piesne o zvieratkách.