12. apríla sa deti z predškolských tried zúčastnili slávnostného zápisu do prvého ročníka základnej školy.
V základnej škole nás privítala pani riaditeľka a žiaci štvrtého ročníka so svojou pani učiteľkou. Pre deti z predškolských tried pripravili milé prekvapenie v podobe divadielka o čertoch. V priestoroch základnej školy čakali predškolákov aktivity, ktoré vykonávali po skupinách. Budúci prváci ukázali, že sa vedia podpísať vlastným menom, riešili matematické úlohy a vypracovávali pracovné listy. Za skvelé výkony boli odmenení darčekmi, ktoré im odovzdali žiaci základnej školy. Odovzdaním darčekov ich privítali, ako budúcich prvákov.
Novinky
Zápis detí do prvého ročníka v ZŠ
- 1
Veľkonočná kraslica
Už samotný názov prezrádza, čoho sa táto skvelá akcia týkala. Sme radi, že aj v čase predveľkonočného zhonu si rodičia a príbuzní našich deti z MŠ našli čas a prijali pozvanie na akciu Veľkonočná kraslica. Prežili sme spolu jedno nádherné spoločné popoludnie, v ktorom rodičia so svojimi ratolesťami, či s pomocou učiteliek, asistentiek mohli naplno využiť svoju fantáziu, či kreativitu. Pripravené boli štyri tvorivé dielničky, kde sa maľovali vajíčka, tvorili papierové kraslice, dotvárali krepovým papierom, plietli korbáče, robili rôzne dekorácie z prútia, tvorili sliepočky a zajace zo sena, taktiež si niektorí vyskúšali enkaustiku. Veríme, že radosť z tvorenia si všetci naplno užili a budeme sa stretávať pri podobných akciách častejšie.
11
22.3 SVETOVÝ DEŇ VODY
Pri príležitosti Svetového dňa vody sme deň v našej materskej škole začali v modrých tričkách. V každej triede sme sa hravou formou oboznámili s tým aká je voda dôležitá.
Pútavou formou o kvapkách sa deti oboznámili s významom a kolobehom vody na Zemi. Pripravenými hádankami o vode deti uhádli, kde všade v prírode sa voda nachádza aké má podoby, ale aj o nebezpečenstve jej znečistenia človekom.
Za „ modrý deň“ v našej materskej škole si deti domov odniesli kvapky vody v podobe medaile. A všetci sme sa presvedčili o tom, že „voda je život“ a nevyhnutne patrí k našej každodennej existencii.„Bola jedna kvapka malá, čo sa rada zabávala.
Padla na zem do potôčka, pretrela si obe očká.
Hneď potom sa vyparila na obláčik premenila.
A tak sa ta kvapka malá dookola zabávala.“
Slávnostný zápis
priniesť: Rodný list dieťaťa, Preukaz poistenca
Podmienky prijímania
Zápis detí pre školský rok 2023/2024
Miesto podávania žiadostí na prijatie dieťaťa do MŠ: Materská škola Polomka, Komenského 31
Podmienky prijatia:
- písomná žiadosť (vlastná, alebo dostupná na webovom sídle školy) zákonného zástupcu (podpísaná obomi rodičmi, ako prejav ich spoločnej vôle) dieťaťa o prijatie dieťaťa do materskej školy, kompletne vyplnená ktorej súčasťou je potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast ktorého súčasťou je aj údaj o očkovaní.
- ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží okrem žiadosti aj potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa aj vyjadrenie príslušného CPaP Brezno.
Zákonný zástupca môže podať žiadosť do 31.05.2023:
- osobne, v uvedených dňoch
- poštou na adresu Materská škola, Komenského31, 976 66 Polomka
- e-mailom (naskenová, podpísaná žiadosť so všetkými náležitosťami) materskaskola.polomka@gmail.com
- prostredníctvom elektronického podania do elektronickej schránky
Na predpimárne vzdelávanie sa prednostne budú prijímať deti,
- pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné (deti ktoré dovŕšia 5 rokov do 31.augusta
- ktoré dovŕši 6 rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť (bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok) na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast, spolu s informovaným súhlasom zákonných zástupcov dieťaťa
- Výnimočne je možné do Mš prijať aj dieťa mladšie ako tri roky ak má Mš vytvorené vhodné materiálne, personálne aj iné potrebné podmienky (priestorové, kapacitné). Tieto deti možno prijať len vtedy, ak sú prijaté všetky deti na povinné predprimárne vzdelávanie.
Riaditeľka školy rozhodne o prijatí/neprijatí dieťaťa do materskej školy v termíne do 30.júna.
MORENA, MORENA, KDE SI PREBÝVALA...................
Tak táto pieseň znela celou našou materskou školou. V rámci regionálneho projektu. „Hrej slniečko hrej„ , sa deti v materskej škole oboznamovali so zvykmi vynášania Moreny a vítaním jari. Pani učiteľky vytvorili zo sena Morenu, ktorú deti v každej triede poobliekali do kroja a oboznámili sa so sviatkom vítania jari. Vítanie jari sa na strednom Slovensku konala v minulosti na Smrtnú nedeľu ( 2 týždne pred Veľkou nocou), kedy dievčatá oblečené v kroji v sprievode muziky niesli Morenu cez dedinu ku potoku. Pri potoku si zaspievali, zatancovali, Morenu zapálili a hodili do vody. Verili tak, že odohnali zlých duchov a privítali jar. Inak to nebolo ani v našej materskej škole. Deti spievali piesne na vítanie jari ako Hopsasa tralala, ale tiež Ďuro daj nám slnka. V piatok 24.3. sme Morenu vyparádili a zišli sme sa na školskom dvore. Odtiaľ naša cesta viedla na obecný úrad, kde deti krásne zaspievali a dostali sladkú odmenu. Po ceste tiež zaspievali pani poštárkam na miestnej pošte. Pani poštárky ich pochválili a zatlieskali im. No a odtiaľ sme s Morenou išli rovno ku Hronu. Tam sme si ešte zaspievali, zatancovali Morenu vyzliekli, zapálili a hodili sme ju do Hrona. Rozlúčili sme sa tak s pani zimou a plný očakávania prvých jarných lúčov sme sa vrátili do materskej školy.
7
Návšteva ZŠ
8. marec bol dňom, kedy predškoláci navštívili základnú školu. Tento deň bol pre nasledujúcich prvákov
plný prekvapení a očakávaní.
V škole nás privítala pani riaditeľka RNDr. Magdaléna Sviteková a triedna učiteľka prvého ročníka Mgr.
Helena Nezbedová.
Predškoláci sa oboznámili s prostredím, kde prebieha vyučovanie. Spoznávali triedu, interaktívnu tabuľu,
nástenku....
Pani učiteľka našich predškolákov zapojila do vzdelávacích aktivít, prostredníctvom ktorých si skúsili
písať na tabuľu...Predškoláci pozorovali priebeh vyučovania – ako vedia písať slová, ako čítajú a počítajú.
Pre prvákov si predškoláci prekvapili darček vo forme záložky do knihy a pani učiteľke sme odovzdali
krásny pozdrav.
Naša ďalšia cesta viedla do školskej knižnice, kde nás čakala pani Bc. Andrea Havašová. Oboznámila nás,
ako sa máme správať v knižnici, aké druhy kníh sa tam nachádzajú, ako sa ukladajú do políc...Veľkým
prekvapením bola žiačka tretieho ročníka, ktorá nám prečítala rozprávku.
Do školského klubu nás zaviedla pani riaditeľka a vysvetlila nám, aké činnosti tam deti vykonávajú.
Nezabudli sme navštíviť školskú jedáleň, kde nás privítali tety kuchárky.
Tešíme sa na ďalšiu návštevu, ktorá pre nás znamená zapísanie sa do prvého ročníka základnej školy.
ENVIRONMENTÁLNY PROJEKT: VTÁČIA BÚDKA
Posledný týždeň v mesiaci január, patril enviro projektu VTÁČIA BÚDKA. Pani učiteľky usilovne pracovali na tom, aby deti vedeli, ako môžu pomáhať vtáčikom prežiťzimu. Hneď od rána sa v každej triede pracovalo, či už námetovými hrami na kŕmenievtáčikov, alebo zostrojením vtáčích búdok z lega, z kociek, lepením na papier. Deti počúvalipríbehy: ,,Ako Krivouško nakŕmil sýkorky, Vtáčia búdka, Vrabček v Papinkove, Zvieratká v zime a iné príbehy o zvieratkách a vtáčikoch, ktorým treba pomôcť prežiť dlhú, chladnúzimu. Podľa obrázkov pomenovali vtáky, ktoré môžeme vidieť každý deň. Vystrihovali, obkresľovali a vyzdobili vtáčiky rôznymi semienkami (slnečnica, mak, ...).Celou škôlkou sa ozývali rôzne hudobné hry na vtáčiky a zvieratká, najviac sa deťom páči hra ,,Na medveďa“ alebo ,,Takto letia vtáky“. Počas pobytu von, vyzerali vtáčiky so žltým bruškom a vedeli, že sa volá sýkorka, hnedého hopkajúceho vtáčika hneď identifikovali, že je to vrabec. Týždeň nám spestril deň, ktorý sa volal :,, Keď si ja zaspievam“, aj v tento deň si deti spomenuli na vtáčiky a zvieratká, pretože asi ani v jednej triede nechýbala pesnička: Kukulienka kde si bola, alebo Medveďku daj labku“. V piatok deti zo všetkých tried na školskom dvore povešali búdky pre vtáčiky, ktoré zostrojili doma s rodičmi. Do každej búdky nasypali slnečnicu a každý deň pozorujú vtáčiky, či chodia do búdky.
4
Koniec mesiaca január bol v našej MŠ na ľudovú nôtu. Realizovali sme regionálny projekt „Keď si ja zaspievam“.
Uskutočnil sa v jednotlivých triedach počas týždňa, kde na deti od rána čakalo množstvo prekvapení. Mali možnosť obliecť si kroj už počas ranných hier, stráviť celé dopoludnie netradičným spôsobom, pri ľudovej hudbe, výtvarných a grafomotorických činnostiach inšpirovaných ľudovým krojom. Do sýtosti sa vytancovali, vyzvŕtali. Nechýbali stužky v krásne zapletených vlasoch našich dievčat.
Tomuto výnimočnému dňu však predchádzala príprava doma, kde sa deti od rodičov, či starých rodičov naučili zaspievať ľudovú pieseň. Toto úsilie veru aj zúročili, keď mnohí prekonali samých seba a spievali smelo do mikrofónu - jednotlivo, alebo v skupinách. Najčastejšie zazneli piesne: Červené jabĺčko, Pec nám spadla, Kukulienka, Na Kráľovej holi....
Niektoré pani učiteľky sa obliekli do polomského kroja, ukázali a pomenovali jeho časti deťom. Táto vydarená akcia bola v každej triede ukončená pochvalou a ocenením úsilia detí. Deti si okrem medaily a sladkej pozornosti domov odniesli zážitky a veríme, že sme v nich opäť rozdúchali ohienok lásky k ľudovej tradícii.2
VIANOČNÝ BAZÁRIK
Sme úprimne rady, že aj napriek nepriaznivej situácií a vysokej chorobnosti detí sa nám aj tento rok podarilo zrealizovať v mesiaci december Vianočný bazárik. Hlavným zmyslom Vianočného bazárika, bolo vyzbierať nejaké peniažky pre naše deti v MŠ. A to sa nám podarilo, pretože suma 380 € je toho ozaj dôkazom.
Do Vianočného bazárika prispeli svojimi výtvormi s vianočnou tématikou učiteľky, pedagogické asistentky, deti a tiež aj rodičia. V ponuke sme mali rôzne dekoračné predmety, úžitkové veci, mydielka, bižutériu za dobrovoľný príspevok. Ozaj bolo z čoho vyberať.
Ešte raz chceme vyjadriť veľké ĎAKUJEM všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli zrealizovať túto skvelú myšlienku. Veríme, že aj v budúcnosti budú vznikať akcie v podobnom duchu a my všetci budeme ich súčasťou. Lebo pomáhať je dobrá a správna vec!
Tekvičková slávnosť
Dňa 24.10.2022 sa v našej materskej škole konala Tekvičková slávnosť. Pani učiteľky si pre deti a rodičov pripravili rôzne kreatívne stanovištia.
Jedno zo stanovíšť bolo vyrezávanie tekvíc. Na tomto stanovišti sa hlavne kreatívne vyžili rodičia a deti, na ďalšom stanovišti vyrábali tekvičky z papiera. Voľakedy si ľudia s tekvicami svietili na cestu, keď sa vracali z cintorína, keďže neboli pouličné lampy. Naše vyrezané tekvice nám tiež osvetľovali vchod do budovy. Na ďalšom stanovišti sa tvorilo s listami, deti dotvárali zvieratkám časti tela. Ale to nebolo z ďaleka všetko, mali sme
nachystanú pani Jeseň, ktorej deti dorábali sukňu s javorovými listami. Štvrté stanovište bolo zamerané na výrobky z prírodnín, a to z gaštanov. Tu sa fantázii medze nekládli, deti s rodičmi vyrábali rôzne postavičky a zvieratká. Na poslednom piatom stanovišti si deti zdobili papierové tašky, na výrobky rôznymi technikami.
Samozrejme nechýbala ani hudba, deti si aj zaspievali a na záver zatancovali.
Mikuláš
Tradícia návštevy svätého Mikuláša s pomocníkmi sa zachováva v našej materskej škole už od nepamäti. Zvyky vzťahujúce sa k tomuto sviatku sa postupne vyvíjali až do podoby, ktorá sa zachovala do dnes. Naším cieľom je oboznámiť deti s prvkami ľudového dedičstva a prepojiť ich s modernou dobou. Kedysi sa na Mikuláša nesmeli vykonávať ženské práce – vyšívanie, šitie, pradenie, páranie peria. Vraj preto, aby sa voly nepárali, nepoklali.
V medzivojnovom období sa ujalo chodenie Mikuláša, obvykle prestrojeného člena rodiny či suseda, ktorý dal deťom cukríky alebo medovník kúpený na jarmoku. Zlým deťom dal uhlie, cibuľu alebo lupiny.
Deti sa v rámci témy týždňa Nebojme sa Mikuláša oboznámili s legendou svätého Mikuláša, naučili sa spievať mikulášske piesne a recitovať básne. Ďalej deti hádali hádanky, počúvali riekanky a rýmovačky o Mikulášovi. Znázorňovali pohybom a výrazom Mikuláša, čerta a anjelika, prezliekali sa tieto postavičky, hrali divadielko s maňuškami. Rôznymi maliarskymi a grafomotorickými činnosťami vyjadrovali svoje očakávania z príchodu Mikuláša.
Veru sa dočkali, prišiel medzi nás so svojimi pomocníkmi presne 6.decembra. Deti z každej triedy malí, strední i veľkí mu zarecitovali básničky, zaspievali piesne, porozprávali ako poslúchali, pomáhali doma i v škôlke, pekne sa hrali s kamarátmi, všetko papali. Každé dieťa so strachom či bez prijalo od Mikuláša balíček s vianočnou maľovankou a sladkosťami. Od krásneho a dobrého anjelika prijali čokoládu. S rozžiarenými očkami poďakovali za nádielku a sľúbili, že aj ďalší rok budú dobrí.
Na záver vyjadrujeme poďakovanie nielen Mikulášovi, dvom čertom a anjelikovi, ale i rodičom za krásne balíčky a Obecnému úradu za čokoládu. Ďakujeme za spoluprácu Základnej škole v Polomke, že sme mohli prežiť príjemné dopoludnie s Mikulášom, anjelom, čertíkom. Veríme, že každé dieťa, ktoré má strach z čerta alebo Mikuláša prekoná sa a s radosťou v srdiečku očakáva jeho príchod aj nasledujúci rok.2
Tajomstvá lesa
Od pradávnych čias ľudia poznali tajomstvá lesa. Mali v úcte každučký strom, kvietok, zviera, hmyz aj vtákov. Lesy majú pre život na Zemi veľký význam a preto ich musíme chrániť.
V našej materskej škole sme posledný novembrový týždeň pomocou tvorivých vzdelávacích aktivít objavovali tajomstvá lesa. Dozvedeli sme sa, že lesy sú pľúcami Zeme, sú domovom pre mnohé živočíchy, poskytujú nám drevo, lesné plody, jedlé huby, liečivé rastliny, vytvárajú vhodné prostredie na oddych a relaxáciu. Každý deň sme spoločne vyrážali za zážitkami do blízkej prírody spoznávať jej tajomstvá. Medzi deti zavítal aj náš lesný kamarát ježko Dodo. Deti z neho mali obrovskú radosť a chceli sa o ňom veľa dozvedieť. Stali sa z nich veľký kamaráti.
Deti sa počas celého týždňa pomocou poznávania lesa dozvedeli o jeho tajomstvách , ktorý je tým najlepším zdrojom poznávania a múdrosti.
1
Milá babka, milý dedko!
Deti z materskej školy si pri príležitosti mesiaca úcty k starším pripravili besiedku pre svojich milovaných starých rodičov. Poslaním našej materskej školy je výchova a vzdelávanie detí v útlom veku a vštepovanie základných morálnych vlastností, ako je aj úcta k starým rodičom.
Mnohí dennodenne pomáhate pri výchove svojich vnúčat a mnohokrát im nahradzujete rodičov či kamarátov. Deti najlepšie vedia oceniť vašu lásku, pohladenie i vašu účasť pri spoločných hrách.
Srdečne sme milých starkých privítali, ponúkli chlebom a soľou, všetci sa vzájomne predstavili. Deti porozprávali čo najradšej robia doma u starých rodičov. Prezentovali sa básničkami, pesničkami, tančekom a motivovaným cvičením Kubík. Každé dieťa odovzdalo svojim starým rodičom ručne vyrobený darček. V závere sme si spoločne zatancovali, zaspievali, zasmiali.4
Bubnovačka
Od roku 2014 vždy v novembri sa organizuje celoslovenská Bubnovačka.
„Aby bolo deti lepšie počuť!“. Podujatie, ktoré má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie.
Myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“ zaznela Slovenskom a Českom práve
dnes, 18. novembra 2022, v čase od 10:00 – 11:00h.
Hlas detí je dôležitý! Patronát nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová a
Klára Laurenčíková, splnomocnenkyňa vlády Českej republiky pre ľudské práva.
Aj v našej materskej škole sme sa zapojili do Bubnovačky. Hrami a diskusiou sme si priblížili
práva detí, ale nezabudli sme aj na povinnosti. ....A BOLO NÁS POČUŤ!....2
Deň materských škôl
4. novembera je Deň materských škôl na Slovensku. Pani učiteľky zrealizovali v tento deň program plný zábavy, hier, súťaží a zaujímavých pohybových aktivít. Každá trieda mala pripravené aktivity, pri ktorých sa postupne vystriedali všetky deti s pani učiteľkami. Pohybové aktivity boli zamerané na udržiavanie rovnováhy na kladine, skoku znožmo do kruhov a cez prekážky, skákanie vo vreci, lezenie po rebrinách a na švédsku debnu, lezenie v tunely ....
Detské tváričky boli usmiaté, šantivé, veselé a hravé. Náš pohybový deň sme ukončili diskotékou. Za skvelé výkony boli deti odmenené medailou a pochvalou za aktívnosť.
Tešíme sa na ďalšie dni plné úsmevu a radosti
1
Deň jablka
Pri príležitosti Dňa jablka 21.10. sme v našej materskej škole uskutočnili deň plný zážitkov, radosti a ochutnávky.
Deti zo strednej triedy spolu s pani učiteľkami pozvali ostatné deti a pani učiteľky z druhých tried na pečenie jablkového koláča.
Keďže každé jablko má svoje vlastnosti aj my spolu s deťmi sme si ich pripomenuli, že jablká majú svoj tvar, farbu, vitamíny a chuť.
Oboznámili sme sa spotrebnými surovinami na prípravu samotného koláča. Nasledovala ochutnávka všetkých potrebných prísad a jabĺk. Zdôraznili sme význam našich jabĺk, ktoré si oberáme v našich záhradách, pretože majú viac vitamínov, ako tie ktoré si kupujeme v našich obchodoch a musia k nám cestovať dlhú diaľku.
Nasledovala samotná príprava a miešanie ingrediencií, pri ktorej zohrali najdôležitejšiu úlohu práve deti. Vrstvenie koláče bol pre deti veľmi zaujímavý. Pri pracovnej činnosti sme si spoločne zaspievali piesne o jeseni, ako Bolo raz jabĺčko .... Červené jabĺčko.....
Na pečenie koláča nám dohliadali naše pani kuchárky a my sme si zatiaľ užívali slnečné lúče pri pobyte vonku na našom školskom dvore. Z upečeného jablkového koláča sa detské tváričky rozžiarili a premenili na usmievavé slniečka.
SPOMÍNAME NA ZOSNULÝCH
Dušičky je ľudový názov pre pamiatku zosnulých, ktorú slávime 2. novembra. Týkajú sa každého z nás, pretože je to spomienka na našich príbuzných, ktorí už nie sú medzi nami.
Spomíname si na nich nielen myšlienkou, ale aj tradičným navštívením cintorína, upravením hrobov, položením kvetov alebo vencov a zapálením sviečok. Je to zvyk, ktorý pretrváva už dlhé storočia. Pôvodne sa za duše zosnulých zapaľovali sviečky a v noci z 1. na 2. novembra sa pre nich nechávala na stole časť večere. To sa už v súčasnosti nerobí, namiesto toho sa hroby mŕtvych zdobia umelými kvetmi, vencami, čečinou či prírodninami.
V našej materskej škole sme sa na Dušičky pripravovali rozhovormi s deťmi o prežívaní príjemných, aj tých ťažších emócii. O smútku, ktorý cítime, keď nám zomrie niekto blízky....
O tom, ako si na duše týchto ľudí počas novembrových dní viac spomíname. Spoločne s deťmi sme vyrábali vence na hroby, s dôrazom na lásku k našej Zemi sme použili len prírodné materiály. Vysvetľovali sme si význam zapálenej sviece, ako nádej na večné svetlo v nebi.
Túto hlbokú tému na premýšľanie sme si spestrili spevom piesne Moje malé svetielko. Hrali sme sa hry, v ktorých sme viac zapájali náš hmat a hádali tak predmety potrebné k návšteve cintorína. Nezabudli sme si pripomenúť, ako sa na cintoríne máme správať. Tiež, že dušiam zomrelých môžeme pomôcť našou modlitbou.
Celú prípravu na pamiatku zosnulých sme ukončili návštevou cintorína, položením venca, spevom piesne a zapálením sviece, ktorá verím, svieti aj v našich srdciach.
Ďakujeme za úrodu -Dožinky
Jeseň je pre roľníkov obdobím zberu úrody, najväčšieho pracovného vypätia. Dožinky alebo zastarano obžinky sú slávnosť na ukončenie žatvy. Rodina si pomáha pri kosení obilia alebo gazdovia, ktorí mali veľkú úrodu si zavolali pomocníkov za naturálie. Keď sa dokončila robota na poli, ďakovalo sa za úrodu v kostole. Po prácach na poli žnice uvili z klasov, poľných kvetov alebo posledného pokoseného obila dožinkový veniec, ktorý symbolizoval chlieb ako poďakovanie. Pri kostole sa po omši ponúkali koláčom, chlebom. Chleby sa pekávali doma, každá gazdiná musela vedieť upiecť chlieb.
V rámci tohto regionálneho projektu si deti z našej materskej školy prezreli dožinkovú výstavu v kostole Sv. Jána Krstiteľa v Polomke, navštívili miestnu pekáreň, kde sa oboznámili s výrobou chleba a v materskej škole si každá trieda upiekla svoj vlastný chutný chlebík.10
Šarkaniáda
Prvý októbrový piatok sa v našej materskej škole uskutočnila šarkaniáda. Deti sa veľmi tešili, do škôlky si doniesli šarkanov a poď ho s nimi rovno na ihrisko. Ani by ste neverili, ako rýchlo dokázali prepletať nohami. Na ihrisku si s pomocou pani učiteliek rozbalili šarkanov, priviazali im šnúrky a šarkany mohli lietať. Aj napriek nepriaznivému počasiu, čo sa vetra týka, deti to nevzdávali a bežali čo im sily stačili.
Jeden šarkan lietal vysoko, druhý nízko. A veru aj pani učiteľky si s radosťou zabehali so šarkanmi v ruke. Po
šarkanoch prišiel na rad chutný obed a potom.......... Určite sa im snívalo ako behajú so šarkanmi po ihrisku.
Deň na Bicykli
23. septembrový deň sme strávili veselo na dvoch a niektorí aj na troch kolesách. Deň na bicykli je našou každoročnou tradíciou, tak sme ho nemohli ani tentoraz vynechať! Počasie nám našťastie prialo. Hoci bolo o niečo chladnejšie, slniečko sa predsa len na nás usmialo. A tak sme mohli vyraziť von za novým dobrodružstvom. Malé a stredné deti sa vozili na školskom dvore. Pani učiteľky korigovali premávku, aby nedošlo k havárii. Deti sa vozili vždy po pravej strane a keď niekto zablúdil pani učiteľka mu pomohla nájsť správny smer jazdy. Naše stredné deti boli už skúsení cyklisti, ale ani naši maličkí sa nedali zahanbiť. Deti si školské odrážadlá navzájom povymieňali a požičali, takže nikto nebol ukrivdený. Pani asistentky obohatili premávku hrou na semafór. Naši veľkáči navštívili na svojich bicykloch a odrážadlách ihrisko vedľa materskej školy. Veľký dôraz sme kládli na bezpečnosť, skontrolovali sme terén ihriska, či sa na ňom nenachádza sklo a deti mali na hlávkach počas jazdy prilby. Veľkáči jazdili pekne vedľa seba a dali si dokonca aj preteky. Deň na bicykli bol radostný, všetci sa skvelo previezli a vyhli sa nám aj úrazy. Odmenou nám bol dobrý pocit zo športu a cyklo-medaily! Tešíme sa na ďalší rok!
9